Корисна інформація 2018-09-25T17:42:26+00:00

Особливості волоського горіху

Дерево волоський горіх росте досить високим, кора сірого кольору, при цьому листя і гілки утворюють велику крону, тому дану особливість потрібно враховувати при закладенні саду. Листові пластини рослини складаються з листочків витягнутої форми, довжина яких 4-7 сантиметрів. Бруньки розкриваються разом з маленькими квіточками світло-зеленого забарвлення в кінці квітня на початку травня місяця. На дереві є як чоловічі, так і жіночі квітки, але як правило цвітуть вони на одній рослині не одночасно. Запилюються жіночі квітки за допомогою вітру.

Горіх досить морозостійка рослина, але боїться пізно весінніх заморозків. Так, при мінімальних показниках мінусових температур, пошкоджуються листя та цвіт. Деревина волоського горіха відноситься до цінних порід, тому її часто використовують при виготовленні дорогих меблів. Листя горіха також знайшло своє застосування та використовується при виробництві барвника для текстилю. У число основних країн, які виробляють волоський горіх, на даний момент входять США, Іран, Китай, Туреччину  та невипадково Україна, оскільки її територія ідеально підходить для вирощування даної культури.

Посадка волоського горіха

Пересаджувати волоський горіх на постійне місце можливо весною та осінню, але все ж таки бажано навесні. Проте в південних областях дану процедуру можна провести і восени. Також з практики наших клієнтів можемо навести й інші доводи на користь весняної посадки. Якщо місце висадки дерев не охороняється, факти крадіжки дерев посаджених весною мінімальні, оскільки всі знають, що в період вегетації (при наявності на деревах листя) операції з пересадки не дадуть бажаних результатів та дерева не приймуться, а щойно висаджені дерева восени стають «здобиччю» мисливців та інших осіб, які за Ваш рахунок вирішать отримати безкоштовно саджанець.

При виборі місця для посадки необхідно врахувати, що воно повинно бути добре освітленим, так як дане дерево дуже любить світло. Тобто, при закладенні саду ряди бажано розміщати в напрямку північ-південь для отримання деревами максимальної кількості світла на протязі світлового дня. Також слід врахувати висоту залягання ґрунтових вод. Бажано щоб на місці посадки вони були на глибині більше 2,5 м. Оптимальна кислотність ґрунту для даної рослини рН 5,5-6.

Цвітіння чоловічих і жіночих квіток на одному дереві відбувається неодночасно, у зв’язку з чим при закладенні саду для отримання більшої кількості врожаю необхідно брати основний сорт та сорт запилювач (достатньо 3-5 % від загальної кількості дерев).

Також садити сад бажано не одним сортом, а брати 2-3 з різними строками цвітіння на випадок можливих несприятливих погодних умов в період цвітіння одного сорту дерев.

Посадка горіха весною

Готуватися до весняної посадки дерев потрібно завчасно. Восени підготувати посадкові ями,  розміри яких визначаються в залежності від плодючості ґрунту. Так на плодючих ґрунтах глибина та діаметр посадкової ями має бути 60 см., а на бідних до 1 м. При викопуванні посадкової ями верхній плодючий шар ґрунту бажано не змішувати з нижнім, оскільки його потрібно буде використати при засипанні кореневої системи дерева. Коли яма підготовлена – на дно засипати близько 10-15 кг перегною коров’яка, але не використовуйте свіжу органіку. В такому стані яму залишаємо до весни.

Перед посадкою саджанців на постійне місце вони перевіряються на предмет ушкодження кореневої системи та пагонів. В разі виявлення пошкоджених корінців, сухих та пошкоджених пагонів, їх слід видалити. Потім необхідно підготувати «бовтушку» (глина, перегній, можливо додати укорінювач). Її густота повинна бути як у сметани, щоб після занурення саджанців вона не обтікала з кореневої системи, після чого ставляться в яму. Перед засипанням ями землею кореневу систему необхідно розправити. Для засипання ями використовувати верхній плодючий шар землі. Після засипання посадкової ями важливо, щоб дерево було посаджене не надто глибоко чи навпаки щоб коренева система не була відкритою. Правильно коли місце щеплення саджанця грецького горіху після посадки залишиться на 3-5 см. вище рівня ґрунту.

посадка саженцев грецкого ореха

Посадивши дерево та попередньо утрамбувавши ґрунт, треба облаштувати земляний вал навколо висотою 15-20 см. та діаметром близько 1м. Вказаний земляний вал буде використовуватись для накопичення дощової води. Після виконання даних робіт пристовбурне коло треба замульчувати. Що використовувати для мульчування, бо це постійна тема суперечностей багатьох садоводів. В нашому господарстві ми використовуємо будь-які доступні органічні матеріали: траву, листя, тирсу, солому або свіжий соломистий гній, але в основному тирсу, як матеріал що використовується в процесі щеплення саджанців та залишається на господарстві в значних об’ємах. І не потрібно хвилюватися, цим Ви не «закислите» ґрунт, оскільки в даному випадку тирса вноситься на ґрунт, а не в ґрунт. А «закислює» землю не сама тирса, а гриби що її руйнують та ці процеси відбуваються в природі, а не у Вас в саду. А у Вас в саду, вказана мульча буде перероблена мікробами актиноміцетами і черв’яками, які не «закислюють» ґрунту. Але якщо Ви закладете тирсу поверх свіжого соломистого гною, це ще краще, тирса буде перешкоджати висиханню гною утримуючи вологу. В результаті проведених операцій, мікроби і черв’яки переробивши мульчу поповнять ґрунт поживними речовинами у вигляді гумусу. Виконавши вище перелічене, посаджене дерево необхідно полити достатньою кількістю води, близько 30-40 літрів на одне дерево. При необхідності підрівняти стовбур дерева встановити опору, але якщо ґрунт пісчаний – дана процедура обов’язкова. Роботи по підв’язуванню проводити тільки після того як земля в посадковій ямі дасть осадку.

Роботи з посадки саду можна механізувати в частині підготовки посадкових ям. Для вирішення цієї задачі можна використати ямокопачі та бури, це пристрої як ручні (мотобур) та і такі, що агрегатуються з тракторами. Дані пристрої залежно від їх робочих характеристик дозволяють підготовити посадкові ями на потрібну глибину та діаметром до 1 м. Механізувавши даний етап посадки дерев значно зменшуються трудовитрати.

Декілька фото з посадки дерев у нас на господарстві (поповнення сортів маточно-черенкового саду, квітень 2017 року)

Після розмітки місць посадки дерев майбутнього саду в потрібних місцях буримо ями

Посадка грецкого ореха

Після підготовки посадкових ям, в них було засипано перегній (бажано біогумус). Бокові стінки обчищено лопатами, а саме знято шар ґрунту який ущільнено буром.

Ставимо саджанець розправивши коріння в посадкову яму попередньо його оглянувши та вмокнувши кореневу систему в «бовтушку».

Засипаємо верхнім родючим шаром землі роблячи посадкову яму формою лійки. Даний метод зменшить витрати води необхідної при посадці, а в подальшому опади у вигляді дощу зібрані в пристовбурному колі будуть спрямовуватись безпосередньо під корінь нашого саджанця.

Підрівнявши дерево по висоті засипаємо повністю посадкову яму землею та добре ущільнюєм.

Пристовбурне коло саджанця замульчоване свіжим соломистим гноєм та покрито шаром тирси для запобігання підсихання. В підтвердження своїх слів щодо використання в мульчуванні тирси до фото звіту будуть  додані фотографії приладу з показниками рівня рН та стану розвитку дерев за рік витримавших 2 травневих морози -5 та -6 градусів.

Осіння посадка

Посадка саджанців грецького горіху осінню майже не відрізняється від посадки  весною, але при посадці дерев осінню треба враховувати особливості клімату регіону в якому планується висадка, тому осінню посадку бажано проводити якщо це південні регіони з м’якими та не морозними зимами.

 Догляд за деревами весною (обрізка)

З приходом весни в період березня-квітня місяця варто розпочати роботи по догляду за садом, а саме якщо температура повітря тримається на плюсових показниках рекомендовано розпочати санітарну обрізку дерев та формування крон дерев, але завершити її потрібно до початку сокоруху.

Для чого потрібна обрізка дерев? Якщо не проводити формуючу обрізку може з’явитися дуже багато проблем та дефектів, а саме надмірно довгі гілки з недостатньою кількістю бічних розгалужень, можуть розламатися розвилки з гострими кутами, почнуть відмирати пагони, зменшиться урожайність та якість плодів в результаті того, що крона загущена.

Для проведення робіт з обрізки дерев слід використовувати інструмент, що буде робити рівні зрізи без задирання кори, а перед початком робіт інструмент треба продезінфікувати.

Перша обрізка проводиться коли висота деревця буде становити понад 1,5 м. при цьому висоту штамба бажано зробити 80-120 см. Для формування першого ярусу потрібно залишити 3-4 скелетні гілки, які будуть рости в різних напрямах, з кутом понад 45 градусів відносно штамба та провідник на якому в наступному році сформувати другий ярус.

Кути відходження основних скелетних гілок.

  1. Неприпустимий, дуже гострий кут, менше 45 градусів;
  2. Допустимий кут, 45 градусів;
  3. Правильний кут, 60 градусів;
  4. Неприпустимий, тупий кут.

Для формування скелета крони Вам знадобиться 3-4 роки після чого потрібно буде проводити лише санітарну обрізку пошкоджених  гілок та пагонів, які загущають крону.

Під час проведення санітарної обрізки необхідно видаляти пагони та гілки, які пошкоджені хворобою чи морозом та загущають крону. Під час проведення обрізки слід замазувати зрізи більше 0,7-1 см. садовим варом. Якщо обрізка не проводилась тривалий час плодоношення може повністю зміститися на периферію тобто плоди будуть перебувати лише вгорі крони. Цю ситуацію можна виправити провівши омолоджуючу обрізку дерева. Так за допомогою пилки потрібно вирізати надмірно високо розташовані скелетні гілки, досить сильно прорідити крону, що в свою чергу поліпшить вентиляцію та доступ сонячного світла.

Також якщо восени не було проведено побілку на дорослих деревах потрібно очистити штамб та скелетні гілки від відмерлої кори, протерти розчином мідного купоросу 3% та побілити використовуючи вапно чи вже готові садові фарби. Крім того в цей же час  саджанці грецького горіху висаджуються на постійне місце.

            Осіння обрізка дерев проводиться лише в тому випадку коли необхідно видалити травмовані гілки збором урожаю, хворі та засихаючі пагони, що були пошкоджені у вегетаційний період шкідниками чи хворобами.

 Догляд за деревами літом

В разі якщо літній період засушливий особливу увагу потрібно приділити поливам особливо це стосується тільки посаджених саджанців весною та молодих дерев грецького горіха. З травня по серпень потрібно проводити поливи бажано один раз в 2-3 тижні. Крім того в літній період потрібно спостерігати за деревами та оглядати на предмет ушкодження чи наявних ознак присутності грибків чи шкідників і якщо такі будуть виявлені провести обробку дерев відповідними інсектицидними або фунгіцидними препаратами.

Догляд за деревами горіха грецького осінню

Після збору плодів, а це вересень-жовтень місяць та після того як опаде листя,  дерева потрібно підготувати до зимівлі. Провести побілку дерев, а саме на дорослих деревах потрібно очистити штамб та скелетні гілки від відмерлої кори та побілити використовуючи вапно чи вже готові садові фарби. Крім того якщо в саду дерева були вражені шкідниками опале листя потрібно зібрати та видалити з саду.

Обробка та удобрення дерев горіха

Здійснювати обробку дерев грецького горіха бажано два рази на рік, це стане профілактикою щоб запобігти захворюванням та появи шкідників. Провести обробку потрібно весною до розпускання почок на дереві та осінню після того як опало листя а дерево перебуває в стані спокою. Обробку слід проводити розчином мідного купоросу 1% або бордоської рідини. Замінити можливо весняну обробку розчином сечовини 7% який має інсектицидну та фунгіцидну дію та має великий вміст азоту, але таку обробку можливо провести тільки весною.

Протягом вегетації , починаючи з червня місяця можна проводити обприскування дерев мікро-макро елементами (гумати, Вуксал, ростконцентрат) строго по нормі. Даний комплекс робіт проводити в червні-липні та серпні.

В кінці серпня та в кінці вересня провести обприскування дерев калійними препаратами (для підготовки дерева до зими).По листку.

При внесенні в грунт мінеральних добрив слід бути обережним щоб не нашкодити рослині. Азотомісткі добрива слід вносити чітко в рекомендованих нормах навесні та на початку літнього періоду щоб не спровокувати розвиток грибкових хвороб.

Також удобрювати можливо використовуючи основи органічного (природного) землеробства без використання мінеральних добрив, застосовуючи сидерати, ЄМ препарати, гриби-мікоризоутворювачі, але це вже окрема об’ємна тема для обговорення.

Розмноження сортів грецького горіха

Розмноження горіха можливе як насінням так і щепленням. Описувати яким чином це робити в статті ми не будемо, оскільки даної інформації досить багато в мережі Інтернет, а тому знайти її не буде становити жодної проблеми. Хочеться сказати лише що для забезпечення збереження материнських ознак потрібно використовувати лише вегетативне розмноження (щеплення). Тільки так можливо передати властивості та характеристики сорту, саджанці вирощені з насіння доцільно використовувати лише у вітрозахисних смугах, а не в садах та територіях приватних домогосподарств.

Питання-відповіді, які найчастіше задаються клієнтами?

Запитання: Який горіх краще посадити щеплений чи сіянець вирощений з насіння?

Відповідь: Шановні читачі, я впевнений що у кожного з Вас чи у Ваших близький є земельна ділянка з будинком де росте садок. Я впевнений, що кожен з Вас чи людей його закладавших займалися пошуком дерев тих сортів, які сподобалися їм по смаковими якостям, зовнішнім виглядом, розмірами плодів та купували дерева виключно щеплені знаючи, що материнські ознаки можливо передати лише шляхом проведення щеплення. Тому не зрозуміло звідки сумнів купити щеплений (привитий) саджанець горіха грецького чи сіянець якщо Ви дійсно хочете отримати дерево відповідного сорту. Грецький горіх не є виключенням і сортові ознаки (материнські властивості) можливо передати лише вегетативним шляхом. Тому дуже прикро зустрічати інформацію в Інтернеті, що горіх розмножуються насінням із збереженням сортових ознак, оскільки це не так.

            Тому, займатися самообманом це справа особисто кожного, але обманювати інших не потрібно, розповідаючи та розповсюджуючи інформацію про те, що доцільно закладати сад грецького горіха сіянцями. Це дійсно заощадить Ваші витрати на купівлі якісного садивного матеріалу, але не більше. В результаті Ви отримаєте дерева, які можуть вступити в плодоношення не раніше 8-10 року, дозрівання в такому саду буде не одночасне, що ускладнює збір урожаю, всі плоди будуть різної якості, різної форми та як правило дрібні з товстою шкарлупою з яких вихід цілого ядра буде невеликий. Для цього вченими та  селекціонерами протягом десятиліть проводилась та проводиться робота по відбору цінних сортів та сортоформ з якісними плодами, дерев стійких до негативних факторів природи, хвороб та шкідників.

Запитання: Чи правда, що щеплений (сортовий) саджанець грецького горіха не довговічний і вік такого дерева максим 20 – 25 року після чого такі дерева необхідно корчувати та садити по-новому, а сіянець навпаки більш загартований до хвороб та  росте 100-300 років?

Відповідь: Дійсно в природі можливо зустріти дерева горіха вік яких навіть неможливо визначити, але стверджувати про не довговічність щеплених не потрібно. На території колишнього Радянського союзу селекцією горіху займаються з 60 років минулого століття, а тому вік таких дерев не 20-25 років, вони прекрасно ростуть та розвиваються.

Крім того, стверджувати що сіянець більш загартований до хвороб та шкідників це також помилково, оскільки фахівці і займалися селекцією (відбором)  сортів та сортоформ з якісними плодами, дерев стійких до негативних факторів природи.

Запитання: Який сорт  горіху краще піддійте для закладення саду, чи можливо закладення саду сортами Американської чи французької селекції ?

Відповідь: На території України чудово ростуть та розвиваються сорти як української так і молдавської селекції. Але головне при виборі саджанців їх районованість, а саме де знаходиться розсадник та в яких умовах вирощуються дерева. При купівлі саджанця із закритою кореневою системою (контейнерна посадка) слід звернути увагу де саме він вирощений, якщо майбутнє деревце після щеплення дорощувалось в тепличних умовах для подальшого вирощування на відкритому грунті він не пригодний.  Таке дерево на перший погляд здається Вам більш привабливим ніж те, що росте на відкритому грунті, але потрібно розуміти, що воно абсолютно не загартоване, буде хворіти, а скоріш за все навіть непереживе першу зиму на постійному місці в саду.

Також потрібно розуміти купуючи саджанець наприклад в Одеській області, а висаджуючи в Харківській чи Сумській, що кліматичні умови даних регіонів дуже відрізняються, а тому пересаджуючи рослину з теплого регіону в місце з більш суровим кліматом Ви свідомо піддаєте таку рослину стресу і тому не потрібно від неї очікувати швидкої акліматизації і гарного росту. Але якщо навпаки саджанець в подальшому буде рости в регіоні з більш м’яким кліматом це тільки позитивно вплине на його розвиток.

З приводу придбання та закладення саду сортами французької селекції чи американської селекції в тому числі всім відомим сортом Чандлер (CHANDLER) Ви повинні чітко усвідомлювати ряд проблем з якими Ви обов’язково зустрінетесь, але вирішить їх нажаль не вдасться.

Запитання: Який саджень вибрати 1 річній чи 2 річній?

Відповідь: Саджати можна як 1 річний так і 2 річні саджанці горіха грецького, тут більше  питання вартості, оскільки однорічка значно дешевше. Також на користь 1 річного саджанця можна зазначити, що травмування при його викопуванні (за умови застосування пристроїв, що агрегатуються з тракторами) мінімальне, що не можна сказати про 2 річний саджанець, але знову це питання яким чином проводиться їх викопування. Головне при купівлі саджанців не розмір надземної частини бо це не завжди показник їх здоров’я, а розмір та стан кореневої системи. Але на користь 2 річного саджанця можна зазначити, що покупець застрахований від купівлі саджанці горіху з так званим «прихованим браком». Це поняття відоме в садівництві, це дефекти в місці щеплення, що проявляються на 2 році вегетації. Але купуючи 1 річку хвилюватися з даного приводу не варто бо це більше виняток, а ніж закономірність, а порядний продавець завжди безкоштовно проведе заміну.

Захворювання грецького горіха та шляхи вирішення проблем

Бактеріоз

На листових пластинах з’являються цятки чорного забарвлення, внаслідок чого починається їх деформування і відмирання. Заражені плоди стають неякісними і найчастіше обпадають недозрілими. Товстошкірі сорти менш схильні до даної хвороби. Бактеріоз може почати розвиватися у зв’язку з через мірним використання азотовмісних добрив і затяжних дощів. Для лікування треба провести обробку рослини бордоською рідиною, розчином мідного купоросу. Обробити дерево слід в 2 етапи. Восени треба обов’язково зібрати та знищити опале з дерева листя.

Бура плямистість (марсоніоз)

На поверхні листових пластин з’являються цятки бурого кольору. Вони розростаються і поступово займають всю поверхню листка. У зараженого дерева листочки починають висихати і відмирати. Заражені плоди також опадають, навіть не дозрівши. Заражене листя і стебла треба зрізати так як захворювання може поширитися на всю рослину. Причиною розвитку марсоніоза може стати неправильний, а точніше, надмірно частий полив. Вилікувати волоський горіх можна засобом Стробі (на відро води 4 грами речовини) або Вектра (на відро води від 2 до 3 грама речовини). Перший раз обробляють рослину під час початку розпускання бруньок, а другий – в літній час.

Кореневий рак

Від даного захворювання страждає система коренів рослини. Проникнення збудника відбувається через тріщини в корі, а також рани, при цьому утворюються нарости випуклої форми. При сильному розвитку кореневого раку волоський горіх перестає рости і плодоносити, а в найбільш важких випадках він засихає і гине. Наявні на дереві нарости потрібно обов’язково розкрити і почистити. Після цього проводять їх обробку розчином каустичної соди (1%). Потім необхідно зробити промивання за допомогою проточної води прямо зі шланга.

Шкідники волоського горіха

Американський білий метелик

Даний шкідник представляє особливу небезпеку і він може оселитися практично на будь-яку плодову культуру. За період інтенсивного росту рослин метелик встигає розвинутися в 2-3 поколіннях. Перше покоління шкодить рослині в липні і серпні, другий – в серпні, а також у вересні, третє – у вересні, а також в жовтні. Гусениці такого комахи оселяються на пагонах і знищують всі листові пластини, використовуючи їх в якості їжі.

 Для знищення, рослину піддають обробці мікробіологічними засобом, наприклад: Лепідоцид (на відро води 25 грам), Дендробаціллін (на відро води 30 грам) або бітоксибациллін (на відро води 50 грам). На одне доросле дерево використовується від 2 до 4 літрів розчину. Однак варто пам’ятати, що в період цвітіння обприскувати горіх не слід.

Горіховий бородавчатий кліщ

Знищує молоді листя, при цьому плоди не пошкоджує. Поява може спровокувати підвищена вологість повітря. Коли комаха оселиться на дереві, то на його листових пластинах з’являться горбки темно-коричневого забарвлення. Для його винищення слід використовувати, наприклад: Актара або Кліщевіт.

Горіхова (яблунева) плодожорка

Вона харчується плодами рослини. Комаха потрапляючи всередину плода з’їдає його ядро, в результаті горіх опадає завчасно. За сезон плодожерка може дати 2 покоління, при цьому перше завдає шкоди рослині в травні-червні, а друге – в серпні-вересні. Для запобігання розмноження комахи на рослині рекомендується розвісити феромонні пастки, які залучають

Горіхова моль

Виробляє закладку в листі. Гусениці виїдають листочки зсередини, при цьому їх шкірка залишається цілісною. На зараженому дереві горіха на поверхні листових пластин є горбки темного забарвлення. Заражене дерево обробляють Лепідоцид, якщо шкідників дуже багато, то застосовують піретроїди, наприклад: Декаметрин або Децис.

Тля

Може оселитися на будь-якій культурі. Вона не тільки ушкоджує листя, але і є переносником невиліковних вірусних хвороб. При зараженні дерева слід відразу ж вдатися до використання найбільш потужних препаратів, наприклад: Антитлина, Актеллика або Биотлина.

Scroll Up